Zaburzenia erekcji

Czym są zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to termin, którego używa się przy określaniu szeregu męskich dysfunkcji seksualnych. Najczęściej występującym u mężczyzn zaburzeniem jest impotencja, która jest dysfunkcją seksualną występującą u mężczyzn, objawiającą się brakiem erekcji lub ejakulacji mimo silnego podniecenia, stymulacji i satysfakcjonującej gry wstępnej i coraz częściej  dotyka osoby młodsze. Bardzo prostym sposobem na rozpoznanie natury impotencji  jest obserwacja swojego ciała. Jeżeli rano po przebudzeniu lub podczas masturbacji dochodzi do wzwodu to bardzo mało prawdopodobne jest, żeby problemy z potencją miały podłoże fizyczne, często bywa tak, że zaburzenia erekcji mają związek z problemami psychicznymi, stresem w pracy lub wypaleniem zawodowym, najczęściej jednak jest to związane z relacjami z partnerem. Inne formy zaburzeń erekcji obejmują problemy z osiągnięciem orgazmu i/lub z wytryskiem.

Jak wygląda prawidłowy wzwód

Penis osiąga stan wzwodu kiedy ciało jamiste wypełnia się krwią. Jeżeli proces ten jest zakłócony, na przykład przez zaburzenie równowagi hormonalnej, nie jest możliwe osiągnięcie erekcji wystarczające do odbycia całkowitego stosunku, mimo że grę wstępną można nazwać satysfakcjonują. Niezależnie od przyczyny tego zaburzenia, problemy tego typu klasyfikuje się jako “zaburzenie erekcji”, które mają zwykle podłoże  psychologiczne i fizjologiczne lub są spowodowane przez przyjmowane leki, na przykłąd na nadciśnienie tętnicze.  Problemy z erekcją zwykle odnoszą się do procesu otrzymywania i utrzymania erekcji podczas pobudzenia seksualnego, problemy związane z libido są zwykle uznawane za odrębne zagadnienie i jako takie nie są formą zaburzeń erekcji.

Rodzaje zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji i impotencja oznacza to samo. Dlatego bardzo ważne jest poprawne rozpoznanie dolegliwości, dlatego warto wiedzieć że:

Impotencja jest obecnie najczęściej występującą dolegliwością należącą do zaburzeń erekcji. Dosyć często błędnie określa się tym terminem inne dysfunkcje seksualne, takie jak przedwczesny wytrysk. Określa ona trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji wystarczająco mocnej do odbycia satysfakcjonującego stosunku, mimo długiej gry wstępnej i stymulacji. Impotencja najczęściej dotyka mężczyzn po 40 roku życia, ale może się objawić u osób w każdym wieku, coraz częściej dotyczy młodych, zapracowanych mężczyzn. Przedwczesny wytrysk występuje najczęściej u młodych mężczyzn, ale również może dotykać mężczyzn w każdym wieku. Do wytrysku dochodzi znacznie wcześniej niż pożądane jest podczas aktywności seksualnej, zwykle przedwczesny wytrysk następuje do 120 sekund od momentu wystąpienia wzwodu. Opóźniony wytrysk występuje wówczas gdy mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć orgazmu lub regularnie ma problemy z osiągnięciem orgazmu.

Przyczyny zaburzeń potencji

Przyczyn zaburzeń erekcji może być wiele. Niektóre z nich są nieuniknione, takie jak problemy ze zdrowiem , zaś przed innymi można się bronić, prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia. Aby ułatwić rozpoznanie konkretnego zaburzenia przy samo-diagnozie, warto jest zanotować objawy i ewentualne przyczyny problemu. Bez wątpienia najlepszym sposobem na poprawne rozpoznanie przypadłości jest wizyta u lekarza.