Przyczyny impotencji

Impotencja to dysfunkcja seksualna występująca u mężczyzn, objawiająca się brakiem erekcji lub ejakulacji mimo silnego podniecenia, stymulacji i satysfakcjonującej gry wstępnej i coraz częściej  dotyka osoby młodsze.  Prostym sposobem na rozpoznanie natury problemu jest obserwacja swojego ciała. Jeżeli rano po przebudzeniu lub podczas masturbacji dochodzi do wzwodu to bardzo mało prawdopodobne jest, żeby problem miał podłoże fizyczne.

Psychologiczne przyczyny impotencji

U starszych mężczyzn przyczyną trudności z erekcją jest zwykle odpowiedzialna  andropauza, cechująca się zmniejszaniem wytwarzania męskiego hormonu – testosteronu; postępująca miażdżyca i wiele innych problemów związanych ze starzeniem się.
Rzadziej przyczyną impotencji są problemy psychiczne. Często czynniki te występują łącznie, choroba somatyczna upośledza mechanizmy fizjologicznego wzwodu, wywołując lęk i zahamowania, które nasilają zaburzenia fizyczne. Psychogenna impotencja może wynikać z:
zahamowania reaktywności seksualnej spowodowanego lękiem przed seksualnością, poczuciem winy, depresją, kompleksami (np. kompleks małego członka), przemęczeniem, stresem, lękiem – przed zapłodnieniem partnerki i niechcianą ciążą, niepewnością siebie jako partnera, poczuciem winy lub poczuciem grzechu, zaburzeń rozwoju psychoseksualnego, problemami w związku, zdradą, nierozpoznaniem orientacji seksualnej oraz nudą w sypialni lub nawet wypaleniem zawodowym.

Zazwyczaj w szczególnych okolicznościach (marzenia senne, masturbacja) reakcje genitalne przebiegają prawidłowo.

Jak rozpoznać impotencję?

Podczas pobudzenia seksualnego mężczyzna nie osiąga wzwodu, albo nie jest w stanie go utrzymać podczas stosunku. Oczywiście jeżeli problem zdarzy się raz, albo kilka razy nie od razu oznacza to impotencję, natomiast jeżeli sytuacja  często się powtarza jest to niewątpliwie znak , że należy zasięgnąć porady lekarza lub poszukać pomocy przy wykorzystaniu leków takich jak tabletki na potencję. Warto wiedzieć, że podczas przypadkowych kontaktów seksualnych impotencja ma miejsce znacznie częściej i nie jest niczym nienaturalnym, wynika ze stresu i braki zaufania do nowo poznanej partnerki. W szczęśliwym związku coraz częściej pojawiające się kłopoty z potencją zwykle świadczą o głębszym problemie i wówczas warto zasięgnąć porady specjalisty, lekarza, psychologa bądź seksuologa, który dobierze formę leczenia.

Fizjologiczne przyczyny impotencji

Impotencja somatogenna występuje gdy chory w ogóle nie jest w stanie  osiągnąć lub utrzymać erekcji z powodu wieku bądź choroby.

O zaburzeniu można mówić tylko wówczas, gdy trudności współżycia powtarzają się wielokrotnie mimo istnienia dobrej relacji emocjonalnej między partnerami w dłużej trwającym związku. Pojawienie problemów z erekcja w epizodycznych kontaktach seksualnych jest na ogół zjawiskiem normalnym, wynikającym z przeżywanego stresu. Niemoc płciowa jest chorobą niezwykle wstydliwą dla mężczyzn, dlatego rzadko udają się do lekarza specjalisty, co jest wielkim błędem, ponieważ obecna medycyna jest w stanie przywrócić choremu erekcję. Choroby i dysfunkcje wpływające na potencję to zwykle: cukrzyca, miażdżyca, nadwaga, palenie tytoniu, alkoholizm, przyjmowanie niektórych leków, uszkodzenia neurologiczne lub kręgosłupa ta także operacja prostaty.