Leczenie impotencji

Do jakiego lekarza udać się po pomoc w leczeniu impotencji

Impotencja to  wciąż problem, o którym mężczyźni niechętnie rozmawiają z lekarzem, mimo że zaburzenia erekcji to jeden z częstych problemów medycznych. Lekarz rodzinny po zebraniu wywiadu potrafi ocenić czy impotencja może wynikać ze schorzeń ogólnoustrojowych, być wynikiem przyjmowania leków czy może ma podłoże psychologiczne.  Zleci wykonanie pewnych badań, które potwierdzą lub wykluczą prawdopodobne przyczyny organiczne, takich jak stężenie glukozy, cholesterolu, oznaczenie poziomu testosteronu i protaktyny.  Warto wiedzieć że diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń wzwodu zajmują się lekarze urolodzy.

Jakie są podstawowe metody  leczenia zaburzeń wzwodu prącia

  1. Leczenie farmakologiczne doustne. Leki doustne – inhibitory fosfodiesterazy typu 5 lub leki hormonalne (androgeny). W Polsce i w naszym serwisie  dostępne są 3 leki z grupy inhibiotów: sildenafil, wardenafil oraz tadalafil. Różnią się one nieznacznie budową chemiczną i okresem działania. Lek przyjmuje się doustnie ok. 30-60 min. przed planowanym stosunkiem. Badanie potwierdzają że wardenafil jest skuteczny u 85% pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami erekcji i u 39% chorych z głębokim zaburzeniem erekcji. Tadalafil działa skutecznie u 87% pacjentów, sildenafil u 83%.

Leki hormonalne uzupełnią niedobór androgenów. Podstawowym testem w diagnostyce zaburzeń wzwodu jest stężenie wolnego testosteronu w surowicy krwi, Tylko w nielicznych przypadkach zaburzenia wzwodu leczy się podawaniem androgenów. Preparaty testosteronu występują w formie doustnej, domięśniowej lub przezskórnej.

  1. Leczenie farmakologiczne polegające na  wstrzyknięciu  do ciał jamistych substancji farmakologicznych,  ale wówczas chory musi  wykonywać sobie  zastrzyk do prącia przed każdym stosunkiem. Lek wstrzykuje się w okolicę podstawy prącia po jednej ze stron. Istnieje wiele leków i schematów ich podawania w formie zastrzyków. Lekarze uprzedzają, że  pacjentów mają one odmienną efektywność i różne nasilenie działań niepożądanych.
  2. Psychoterapia stosowana jest w leczeniu impotencji psychogennej. Najpierw powinniśmy wykluczyć przyczyny somatyczne, kontaktując się z lekarzem rodzinnym. Psychoterapia polega zwykle na metodach  treningowych z udziałem partnerki, hipnozie, psychoterapii indywidualną. Psychoterapia indywidualna jest zalecana w przypadkach, kiedy przyczyną impotencji są zahamowania i urazy seksualne,a partnerska – przy zaburzonych relacjach w związku. Metody treningowe są bardzo popularne i  przeważnie obejmują 5-7 tygodni leczenia.

Jakie są inne metody leczenia impotencji

Leczenie impotencji nie ogranicza się tylko do leków i psychoterapii, to  może być także wszczepianie zewnętrznych aparatów próżniowych, operacje naczyń członka czy chociażby wszczepianie protez. Metody operacyjne i protezy stosuje się w szczególnych przypadkach, gdy inne metody leczenia zawodzą. Zewnętrzne aparaty próżniowe zbudowane są  z cylindra który umożliwia  wytworzenie podciśnienia wokół członka a także pierścienia uciskowego zakładanego u nasady prącia, który ma zabezpieczać  przed odpływem żylnym. Leczenie chirurgiczne jest stosowane niezwykle rzadko i polega na: usunięciu stulejki, usunięciu skrzywień członka, chirurgii naczyniowej.